Nebankovní hypotéka – 11 pojmů, které musíte znát

S následujícími pojmy se setkáte skrz celou naši nabídku. V případě, že některým pojmům nerozumíte, čí si je neumíte porovnat u různých řešení, můžete využít možnosti sjednání si schůzku s osobním hypotečním poradcem. Jakmile Vám bude vše jasné, klidněte na požadovaný hypoteční úvěr a požádejte.

Co znamená pojem nebankovní hypotéka a výhody

Jedná se o typ hypotečního úvěru. Jeho největší a nejzákladnější výhodou je způsob výpočtu úrokové sazba. Nejviditelnějším výsledkem je, že čím více si půjčíte, tím menší úroková sazba bude počítána. Tedy tím méně za poskytnutí financí zaplatíte.

Co přesně doba fixace označuje a proč je důležitá

Vymezuje období, po které jsou garantovány smluvní podmínky. Zejména se jedná o dobu, po kterou je garantována úroková sazba. Po konci se nabízejí dvě možnosti.

V prvním případě jste se službami současné nebankovní společnosti spokojeni. Ta vám vypočítá ze zbylé dlužné částky novou úrokovou sazbu a sepíše s vámi novou smlouvu. A vy poté i nadále splácíte, jako jste spláceli doposud. Ovšem s novou úrokovou sazbou.

Druhou možností je, že přejdete k jinému poskytovateli. S vypršením doby fixace získáváte možnost hypoteční úvěr předčasně splatit. A především bez poplatků. Můžete tedy porovnat nabídky ostatních společností. Pokud naleznete výhodnější produkt u konkurence, můžete k ní přejít. Společnost za vás vyplatí zbylý dluh a převede tak nebankovní hypotéku k sobě. Od dalšího kalendářního měsíce již splácíte nové společnosti za nových podmínek.

Co je měsíční splátka a jak se mění

Jedná se o částku, kterou po sjednání musíte pravidelně každý měsíc zasílat bance. V případě nesplácení můžete až přijít o svoji nemovitost, která může být například vydražena v aukci. Výše splátek je stejná a garantovaná po dobu fixace hypotéky. Po uplynutí tohoto období se její výše může upravit. Případně můžete přejít ke konkurenci za lepšími podmínkami.

Co refinancování úvěru přesně znamená

Refinancování označuje vyplacení současné nebankovní půjčky jinou půjčkou. Jako klient máte stále stejně vysoký závazek vůči věřiteli. Pouze její poskytovatel se mění. Refinancování se volí pro získání lepších podmínek a případně i dosažením nižších měsíčních splátek.

Pojem úroková sazba a její garance

Částka, kterou jako dlužník platíte věřiteli za zprostředkování financování vašeho bydlení. Vyjadřuje se v procentech z dlužné částky - tj. z výše hypotéky. Například úroková sazba 10% by znamenala, že banka obdrží 10 Kč z každé vypůjčené sto koruny. Úroková sazba nebankovní hypotéky ovšem začíná již na 3,09%!

Uplatňování zástavního práva a jeho význam

Pomocí zástavního práva dochází k zajištění vypůjčených peněz. V tomto případě k zajištění hypotéky. Tento údaj je vkládán jako záznam do katastru nemovitostí. V případě nesplácení závazků (měsíčních splátek), má možno věřitel (nebankovní společnost) svoje zástavní právo uplatnit a danou nemovitost prodat. Čímž dochází k uspokojení závazků.

Nutné pojištění realit a způsob

Jelikož je nemovitost předmětem zástavního práva, je vyžadováno jeho pojištění. Proti vyhoření a ostatním nepředvídaným událostem, které by mohli vést ke snížení ceny zástavní nemovitosti. Toto pojištění je povinné a týká se pouze realit, které lze pojistit. Například samotný pozemek pojistit nelze.

Co je vinkulace ve prospěch poskytovatele hypotéky

Pojem vinkulace přímo navazuje na nutné pojištění realit. V případě, že nastane pojistná událost (oheň, živelná katastrofa), není pojistka vyplacena vám jako majiteli reality. Peníze z pojištění jsou vyplaceny přímo poskytovateli hypotečního úvěru, tedy věřiteli.

Nutná bonita pro schválení

Při posuzování bonity žadatele sehrává důležitou roli mnoho zásadních parametrů. V první řadě se jedná o výši jeho příjmů. Následovat může počet lidí žijících ve společné domácnosti, věk žadatele, jeho měsíční výdaje a další. V jednoduchosti se jedná o posuzování schopnosti splácet daný závazek.

Pojem ručitel hypotéky a jeho úloha

V nejjednodušší situaci je u hypotečního úvěru nutný jen žadatel (vy) a poskytovatel (věřitel). Jak již bylo zmíněno v předchozím odstavci, při schvalování se posuzuje i vaše bonita. Nevyhovíte-li, je nutný vstup třetí osoby, tzv. ručitele. V případě výzvy je ručitel povinný za vás daný dluh uhradit. Poté má právo on vymáhat danou částku po vás.

Možnost progresivního splácení závazků

Ve standardní situaci je výše měsíčních splátek stejná po celou dobu fixace. Někteří klienti volí i tzv. progresivní splácení. V takovém případě výše jednotlivých splátek postupem času stoupá. Růst je dán předem dohodnutým koeficientem. Největší výhodou je dřívější umoření celého dluhu.

Posunout na začátek stránky k menu půjček

Půjčky před výplatou Půjčky do výplaty
Půjčka do Výplaty - Bez Registru Ještě Dnes
www.precerpano.cz
Kontakt a Podmínky